Motor konuma bozuklukları nörolojik bir bozukluk nedeniyle kişinin konuşma eyleminde meydana gelen bozukluklardır. Oluşan nörolojik bozukluk sonucu kişinin konuşmayı planlama, programlama, kontrol etme, düzenleme süreçlerinde güçlükler görülmektedir. Konuşma apraksisi ve dizarti motor konuşma bozuklukları altında incelenmektedir.

Konuşma Apraksisisinde kişi konuşmanın planlanmasında zorlanmaktadır. Konuşma apraksisi olan bir hasta bir sözcüğü bir çok farklı şekilde hata yaparak söyleyebilir. Ayakkabı sözcüğü bir hatada ‘ayabbadı’ olurken bi diğerinde ‘ayabababa’ olabilmektedir. Aprakside kişinin istemli hareketlerinin programlaması bozulduğu için kişi sözcük tekrarı yapamaz.

Dizartri; Sinir sisteminde meydana gelen bir hasar sonucu kişinin konuşma üretimi esnasında kullandığı kasları kullanmakta güçlük yaşamasıdır. CP, felç, beyin hasarı, parkinson ve MS hastalıkları kişinin dizartri olmasına neden olmaktadır. Dizartrisi olan kişinin konuşması zor anlaşılabilir, yavaş ya da mırıldanırmışçasına hızlı konuşabilir, sınırlı dil, dudak ve çene hareketi vardır.

Uygulanan Yöntemler:

  • Oral motor çalışmalar
  • PROMPT Technique
  • Kinesiotaping