More Than Words ®
Otizm Spektrum Bozukluğu Olan ya da Sosyal İletişim Güçlüğü Yaşayan Çocukların Ebeveynleri İçin Geliştirilmiş Hanen Programı ®

Ebeveyn katılımının sağlanamadığı ve terapi odasında çalışılan hedeflerin evde tekrar edilmesinin (ve çeşitlendirilmesinin) gerçekleştirilmediği durumlarda terapinin başarılı olması ihtimali çok çok düşüktür. Çoğu zaman ebeveynler, terapistlerinden terapi seanslarının sonunda; terapi süreci, hedefler, materyaller ve olası sorunlarla ilişkili bilgi alıp ve bunu evde uygulamaya çalışsalar da, çoğu zaman bu çalışmalar istendiği gibi gerçekleşmez. Bu durum ebeveynin ev çalışmalarını gerçekleştirmede ciddi sınırlılıklar yaşamasıyla sonuçlanır, hatta bazen hiç çalışma hiç gerçekleşemez… Burda sorun şudur: Terapistler için çok kolay ve bir iki cümleyle anlatılabilen çalışmaların ebeveynler tarafından uygulanabilmesi zordur, hatta çoğu zaman mümkün değildir. Zira ebeveyn terapistin sahip olduğu klinik bilgiden yoksundur. Bu nedenle ebeveynlerin, kendileri için geliştirilmiş, kendi öğrenmelerine uygun, kendi kendilerinin de yönetebileceği ve hatta çocuklarının gelişimine uygun hedef belirleyebilecekleri bir eğitim almaları, ebeveynlik rollerinden asla vazgeçmeden (çünkü anne ve baba modeli çocuğun en önemli duygusal ihtiyacıdır) çocuklarının bir tür terapisti olmaları gerekmektedir. More Than Words ® programı bu amaçla geliştirilmiştir…

Bir ebeveyn olarak, Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuğunuzun başkalarıyla anlamlı bir etkileşimde bulunmasının ve etrafındaki dünyayla bağlantı kurmasının ne kadar zor ve üzerine çalışılması gereken bir beceri olduğunu biliyorsunuz.

More Than Words ®programı, otizm spektrumu ve diğer sosyal iletişim zorlukları bulunan 5 yaşın altındaki çocukların ebeveynleri için özel olarak tasarlanmıştır. Bu çocukların benzersiz ihtiyaçlarını ele alan program, ebeveynlere çocuklarının tam iletişim potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için ihtiyaç duydukları araçları, stratejileri ve desteği sağlamaktadır.

More Than Words ®, çocuğunuzun aşağıdaki üç hedefe ulaşmasına yardımcı olma konusunda sizi güçlendirmektedir:

 1. Geliştirilmiş sosyal iletişim ve çift yönlü etkileşimler,
 2. Geliştirilmiş oyun becerileri,
 3. Geliştirilmiş taklit becerileri.

More Than Words ® Programına Katıldığınızda Öğreneceğiniz Değerli Şeylerden Bazıları:

 • Çocuğunuzu iletişim kurmaya ne motive eder?
 • Çocuğunuzla ilgili bilgilerinizi uygun ve gerçekçi hedefler koymak için nasıl kullanırsınız?
 • Çocuğunuzla daha uzun süre etkileşime nasıl girersiniz?
 • Çocuğunuzun sizi anlaması için nasıl konuşacağınıza dair stratejiler nelerdir?
 • Çocuğunuzun oyun becerilerini geliştirme stratejileri nelerdir?
 • Çocuğunuzun arkadaş edinmesine yardımcı olmanın yolları nelerdir?

Program Bileşenleri:

More Than Words ® Programının İçeriği:

 • Küçük, kişiselleştirilmiş gruplar halinde 8 haftalık eğitim.
 • Programa liderlik eden bir Hanen Sertifikalı dil ve konuşma patoloğu.
 • Dil ve konuşma patoloğunuzla birlikte siz ve çocuğunuz için program öncesi danışma.
 • Çocuğunuzla pratik yaparken videoya çekildiğiniz bireysel ziyaret. Bu video kayıtlarını konuşma patoloğunuzla analiz ederek neye ihtiyacınız olduğunu ve neleri geliştirmeniz gerektiğini analiz edeceksiniz.

Zaman Ayırmaya Değer Kanıta Dayalı ve Saygın Bir Program:

More Than Words ® , Hanen’in tüm programları gibi, uzman dil ve konuşma patologları tarafından geliştirilmiştir ve kapsamlı araştırmalara dayanmaktadır. Programın kendisi, Hanen Merkezi’nden uzmanlık eğitimi almış olan ve Hanen Sertifikalı dil ve konuşma patologları tarafından verilmektedir.

More Than Words ® mümkün olan en iyi öğrenme deneyimini sağlamak için ebeveynlerden önemli bir zaman taahhüdü gerektirir. Ancak programı tamamladığınızda, öğrendiğiniz stratejiler çocuğunuzla etkileşime girme şeklinizin doğal bir parçası haline gelir ve bunları kullandığınızı bile fark etmezsiniz. Şimdi verdiğiniz taahhüt, çocuğunuzla olan her etkileşiminizde karşılığını alacaktır.

BİLİMSEL DAYANAKLAR

Araştırmalar ‘Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocukların Ebeveynleri için Hanen Programı® More Than Words ®’ Hakkında Ne Diyor?

Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan küçük çocuklar için etkili bir terapi programı güçlü araştırmalara dayanmalıdır. More Than Words ®  Programı, ebeveynlerin çocuklarının iletişimine daha duyarlı hale geldiklerinde, çocukların iletişim becerilerini geliştirdiğini gösteren çok sayıda araştırmaya dayanmaktadır.

Bu bilimsel yayınlardan bazıları:

 • McConachie, Randle, & Le Couteur (2005): “A Controlled Trial Comparing the Outcomes for Parents and Children Resulting from Parents’ Participation in a More Than Words Program”

Otizm Spektrum Bozukluğu ve şüphesi bulunan 51 çocuk arasında yapılan araştırmada Hanen More Than Words programı alan ebeveynlerin çocuklarının gelişimleri için istenen stratejileri daha efektif kullandıklarını ve bu ebeveynlerin çocuklarının sözcük dağarcıklarının daha geniş olduğu bulgusuna ulaşıldı.

 • Girolametto, Weitzman, & Sussman (2007): “Using case study methods to investigate the effects of interactive intervention for children with Autism Spectrum Disorders”

Bu vaka çalışması OSB’li 3 çocuktan ve More Than Words ® katılan ebeveynlerinden oluşmaktadır.

Ebeveynler programı aldıktan sonra daha duyarlı etkileşim stratejileri kullandılar ve çocuklar daha fazla kelime haznesi edindi, daha sık iletişim kurdular ve çift yönlü iletişimlerinde gelişmeler görüldü. Üç çocuktan ikisinde de sosyal girişimlerde de artışlar olduğu görülmüştür.

 • Carter, A., Messinger, D., Stone, W., Celimli, S., Nahmias, A., & Yoder, P. (2011) “A controlled trial of Hanen’s “More Than Words” in toddlers with early autism”

Bu araştırmada More Than Words ® programına katılan ebeveynlerin çocukları, ebeveynleri programa katılmayan diğer çocuklara göre iletişim becerilerini, sözcük dağarcıklarını ve iletişim girişimlerini artırdığı görülmektedir.

 • Noyan,A. (2011) ‘OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞUNA SAHİP OLAN ÇOCUKLARIN EBEVEYNLERİNE YÖNELİK HANEN MORE THAN WORDS EĞİTİM PROGRAMININ EBEVEYN VE ÇOCUK DAVRANIŞLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN İNCELENMESİ’, Hacettepe Üniversitesi Doktora Tezi.

Ülkemizde gerçekleştirilen bu araştırma programa katılan ebeveynlerin stres seviyelerinde düşme ve özyeterlilik duygularında ise artma olduğu bulgusuna ulaşmaktadır. Buna ek olarak bu ebeveynlerin çocuklarının dil becerilerinde klinik ilerlemeler görülmektedir.


Daha önce Hacettepe Üniversitesi’nde araştırma kapsamında gerçekleştirilen More Than Words programına katılan ailelerin yorumları

E.K.(3 yaş 7 ay)- Baba yorumları

‘OĞLUMUN OTİZMLİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİKTEN SONRA BİZİM İÇİN TEK ÇÖZÜM YOLUNUN  ÖZEL EĞİTİM OLDUĞUNU SÖYLEDİLER. ÖZEL EĞİTİME BAŞLADIKTAN SONRA BELLİ BİR SÜRE HİÇBİR VERİM ALAMADIK VE DAHA SONRA BU PROGRAMDAN HABERDAR OLDUK. ASLINDA EŞİM VE BEN, OĞLUM İÇİN SADECE EBEVEYNMİŞİZ AMA ANNE BABA DEĞİLMİŞİZ. BU PROGRAMA GELDİKTEN SONRA ONUNLA NASIL İLETİŞİME GEÇEBİLECEĞİMİZ, NASIL OYUN OYNAYABİLECEĞİMİZ, ONA BİR ŞEYİ NASIL ÖĞRETEBİLECEĞİMİZ HAKKINDA ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK. BURADA GÖRDÜĞÜMÜZ ŞEYLERİ EVDE UYGULADIĞIMIZDA HEPSİNİN GERİ DÖNÜTLERİNİ ÇOK KISA BİR SÜREDE ALMAYA BAŞLADIK. SON 2 AYLIK SÜRE ZARFINDA ARTIK BÜTÜN KELİMELERİ SÖYLEYEBİLİYORUZ, KONUŞUYORUZ. BUNDAN 2 AY ÖNCESİNDE HİÇ KONUŞMUYORKEN 2 AYIN SONUNDA 4 KELİMELİ CÜMLELER KURABİLİYORUZ. DIŞARIDAKİ BÜTÜN HERŞEYE KARŞI ALGILARIMIZ AÇILDI. ONUNLA BERABER OLABİLMEK, OTİZMİ ONUNLA BERABER YAŞAMAK GEREKİYORMUŞ ASLINDA.

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM…’

E.K.(3 yaş 7 ay)- Baba yorumları
B.İ. (2 yaş 5 ay)- Anne yorumları

‘MORE THAN WORDS PROGRAMI SAYESİNDE KIZIMLA NASIL İLETİŞİME GEÇECEĞİMİ, ONUNLA NASIL OYUNLAR OYNAYABİLECEĞİMİ ÖĞRENDİM. ASLINDA BİZİM YAPTIĞIMIZ ŞEYLERİN NE KADAR YANLIŞ OLDUĞUNU DA ÖĞRENDİM. SEANSLAR ÇOK FAYDALIYDI. ÇOK FAYDALI BİLGİLER ÖĞRENDİK. KIZIMDAKİ DEĞİŞİMLER GÖZLE GÖRÜLECEK SEVİYEDE. İLK BAŞLADIĞIMIZDA ÇOCUĞUM KENDİNİ HİÇ İFADE EDEMİYORDU AMA ŞU ANDA ‘ANNE, BABA’ GİBİ SÖZCÜKLER KULLANIYOR. İŞARET ETMEYE BAŞLADI. HER ŞEYİ İŞARETLE GÖSTERİYOR. ETRAFINA KARŞI DAHA İLGİLİ. BU PROGRAMDA ONUNLA NASIL ANLAŞABİLECEĞİMİ ÖĞRENDİM. ONU ÇÖZMEYE ÇALIŞTIM. ÇOK ŞÜKÜR ONU DA YAPTIM. ESKİSİ GİBİ DEĞİLİZ. DAHA İYİYİZ. DAHA DA İYİ OLACAĞIZ İNŞALLAH…

B.İ. (2 yaş 5 ay)- Anne yorumları